Ojej, Murzynka! Zobacz większe

Ojej, Murzynka!

Nowy

Stereotypy i uprzedzenia, poszukiwanie własnej wartości i miłość, która z jednej strony może być porażką, z drugiej wybawieniem. Lekkie pióro i poczucie humoru Autorki sprawiają, że bohaterów można pokochać.

Więcej szczegółów

20,00 zł

Dodaj do listy życzeń

Opis

Autor Wanda Szymanowska
Liczba stron 228
Wymiary 148x210
Oprawa miękka
Wydawnictwo W.L. Białe Pióro
ISBN 978-83-66600-23-2

Więcej informacji

Zuzanna Zakrzewska jest ciemnoskórą Polką, doktorem nauk humanistycznych, właścicielką prywatnej szkoły języka polskiego dla cudzoziemców, która swą, niecodzienną jak na polskie warunki, urodę zawdzięcza ojcu – Kenijczykowi. Zarówno życie szkoły, jak i prywatne właścicielki obfitują w wydarzenia zaskakujące, zabawne, romantyczne, ale nieraz i przykre.

Te ostatnie wynikają ze stereotypów i uprzedzeń. Czy wycieczka do ojczyzny taty pozwoli Zuzannie znaleźć odpowiedź na nurtujące ją pytania? Jak często przyjdzie jej we własnym kraju udowadniać kim jest i skąd pochodzi?

I czy uda się jej ostatecznie dobrze ulokować uczucia?

„Na przykładzie dwóch Polek Wanda Szymanowska pokazuje nam, jak łatwo popaść w stereotypy, ale też jak bardzo powinniśmy się wystrzegać oceniania ludzi po ich wyglądzie. Lekka, zabawna opowieść wytykająca nasze wady i fobie, którą podsumować można konkluzją: nie obgaduj innych w obcym kraju, bo nigdy nie wiesz, kto cię rozumie.

Zuzanna, Bob, Janina - ci bohaterowie potrafią skraść czytelnicze serce”.

Agnieszka Kazała, pisarka, ilustratorka

Opinie

Oceń 
2022-09-09

Recenzja

Jak dla mnie książka wspaniała. Kocham takie książki. Lekkie, przyjemne, doskonale się czytające. Czytelnik nie jest znudzony ani przez minutę.
Poznajemy tutaj losy czarnoskórej Polki Zuzanny Zakrzewskiej, która ma kenijskie korzenie. Jest ona doktorem języka polskiego oraz prowadzi własną szkołę nauki języka polskiego dla obcokrajowców. Wielu ludzi, którzy widzą ją po raz pierwszy, przez jej kolor skóry, uważa, że nie mówi ona po polsku, nie rozumie i że jest w Polsce tymczasowo. Często musi tłumaczyć się innym, że jest prawdziwą Polką. Niestety poza przychylnymi jej ludźmi, pojawiają się również rasiści. Zuzanna dwukrotnie zostaje zaatakowana, za to jak wygląda. Nie jest to dla niej łatwe, ponieważ ona jest i czuje się prawdziwą Polką. Jednak nie kolor skóry, a to jaką jest osobą, powoduje, że ma wierne grono przychylnych jej osób, które zawsze pomogą jej w potrzebie.

Wspaniała książka, którą czyta się naprawdę błyskawicznie. Czytelnik czyta z uśmiechem na ustach ;) jednakże pokazany w książce stosunek do czarnoskórych jest taki prawdziwy w dzisiejszym świecie. Wielu jest rasistów, którzy niestety oceniają ludzi po kolorze skóry, a nie po tym jakimi są ludźmi. W tej książce jednak na pierwszym miejscu liczy się charakter i dobroć, co skutkuje wieloma dobrymi uczynkami. Publikacja dzięki dużej czcionce oraz lekkim stylu, powoduje, że książkę czyta się rewelacyjnie. Jest to moja pierwsza przeczytana książka tej autorki. Dodatkowo wygrana w konkursie ;) jestem nią absolutnie zachwycona ;) lekka, przyjemna historia ;) takie książki mogłabym czytać zawsze ;) jeśli chcecie poznać kilka słów w języku suahili a przede wszystkim dobrze się bawić, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę!! ???????? polecam Wam ją gorąco i przyznaję ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów! ;)

Napisz swoją opinię !

Napisz opinię

Ojej, Murzynka!

Ojej, Murzynka!

Stereotypy i uprzedzenia, poszukiwanie własnej wartości i miłość, która z jednej strony może być porażką, z drugiej wybawieniem. Lekkie pióro i poczucie humoru Autorki sprawiają, że bohaterów można pokochać.

Napisz opinię