Nowy
Pełna ciepła i empatii opowieść o dziewczynce przybyłej do Polski z kraju ogarniętego wojną, Syrii. O jej lękach i troskach.
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Zaina
Pełna ciepła i empatii opowieść o dziewczynce przybyłej do Polski z kraju ogarniętego wojną, Syrii. O jej lękach i troskach.
Odbiorca: :
* Pola wymagane
lub Anuluj
Autor | Wanda Szymanowska |
Liczba stron | 50 |
Oprawa | miękka |
Wydawnictwo | Wydawnictwo Białe Pióro |
ISBN | 978-83-64426-94-0 |
Pełna ciepła i empatii opowieść o dziewczynce przybyłej do Polski z kraju ogarniętego wojną, Syrii. O jej lękach i troskach. Mama – Polka, tata – Syryjczyk, dwie babcie – tak odmienne, a tak kochane i nowa rzeczywistość w polskiej szkole. Jak dzieci przyjmą koleżankę, której kolor skóry nieco się różni? Czy zrozumieją jej lęki? Jak życie w czasie pokoju czy wojny stymuluje nasze zachowania. Lektura ważna i szalenie ciekawa pod względem wychowawczym i edukacyjnym.
To bez wątpienia mądra i ważna książka. Istotny głos o emigracji, nauce szacunku, tolerancji i akceptacji innej kultury, czy tradycji. Zaina to piękna, wrażliwa dziewczynka, która czasami estymą i mentalną mądrością przerasta nie tylko rówieśników, ale i dorosłych. Czytajcie z dziećmi i uczcie ich szacunku dla innych ludzi. Polecam!
Agnieszka Krizel (Recenzje Agi)
www.nietypowerecenzje.blogspot.com
:))
"Zaina" jest powieścią dla dzieci, opowiada nam historię małej uchodźczyni z Syrii, która po przybyciu do Polski próbuje odnaleźć swoje miejsce wśród polskich rówieśników. Tytułowa Zaina przybywa do rodzinnego kraju swojej mamy i babci wraz z nimi i tatą Syryjczykiem, nie jest akceptowana w klasie, bywa wyśmiewana z powodu odmiennego wyglądu i nienajlepszych ubrań. Wsparcie otrzymuje ze strony kolegi, Wojtka, otyłego chłopca chodzącego do tej samej klasy. Książka porusza wiele kwestii, takich jak uprzedzenia do inności, nie tylko w stosunku do Zainy, ale też Wojtka, czy koleżanki chorującej na cukrzycę; hipokryzji-ojciec Jadzi, największej dręczycielki mieszka i pracuje w Anglii, czyli jest emigrantem, zarzutów o brak asymilacji ze strony uchodźców, choć on sam obraca się w środowisku czysto polskim mimo, że żyje w innym kraju. Książka, mimo, że kierowana jest do dzieci, może być również świetną lekturą dla ich rodziców. Zaznajamiany się w niej również z wojenną rzeczywistością w Syrii, utratą bliskich, rodzinnego domu, ale też pięknymi opisami krajobrazów, czy potraw, ale też i imion, gdzie każde z nich niesie jakieś znaczenie. A wszystko to pokazane jest oczami małej dziewczynki, w zrozumiały i przyjazny sposób dla czytelników. Nie mamy tutaj drastycznych scen przyprawiających o koszmary, bez obaw. Świetnym dodatkiem na końcu książki są pytania związane z jej treścią, jak również z tematyką uchodźczą. Jako poczatkująca edukatorka, uważam, że powieść ta może być świetnym wstępem do zajęć antydyskryminacyjnych zwiazanych z wielokulturowością. Jednym słowem, polecam, rodzicom, nauczyciel_k_om, edukator_k_om, i wszystkim, którym na sercu leży los naszych bliźnich.
Czy Zaina poradziła sobie w nowej szkole? Czy różnorodność i odmienność została doceniona? Przeczytajcie sami!