Apetyt na życie Zobacz większe

Apetyt na życie

Nowy

Dwie przyjaciółki: Halinka (mieszkanka Pobierowa) i Aga (Warszawianka z urodzenia i wyboru), spotykają się w Pobierowie, pod koniec lata, z okazji pierwszego spotkania autorskiego jednej z nich. Przygotowania, niepokoje i obawy pisarza to dopiero początek opowieści. Nikt tu nie ginie i nie usycha z tęsknoty, ale jest bardzo ciekawie.

Więcej szczegółów

30,00 zł

Dodaj do listy życzeń

Opis

Autor Agnieszka Kazała, Halina Kowalczuk
Liczba stron 216
Wymiary 148 x 210 mm
Wydawnictwo Białe pióro
ISBN 978-83-64426-44-5

Więcej informacji

Kanwę Apetytu na życie stanowią felietony pisane dla potrzeb strony internetowej Fundacji Oscar w dziale: Kartka z podróży. Felietony te były ciepło przyjmowane przez osoby odwiedzające tę stronę oraz zachęcały czytających do dzielenia się swoimi przygodami. Dwa z nich (Agnieszki Kazały) opublikowane były również w wersji papierowej w Nowej Gazecie Praskiej i miesięczniku kolorowym Podróże.

Autorki Kartek z podróży mają w swoim dorobku inne książki:

Agnieszka Kazała – pisze dla dzieci

Halina Kowalczuk – pisze dla dorosłych 

Obie panie podjęły wyzwanie napisania czegoś wspólnie. Żal było, że felietony mają tak krótkie życie więc postanowiły zmienić nieco ich formułę i złożyć w opowieść o apetycie na życie, czyli o tym co sprawia nam przyjemność, czemu warto się przyjrzeć, co warto robić by czuć, że życie nie przecieka przez palce. Jak być zadowolonym z tego, co się osiągnęło. Powieść pisana jest z dużą dozą poczucia humoru i dystansu do siebie.

O treści:

Dwie przyjaciółki: Halinka (mieszkanka Pobierowa) i Aga (Warszawianka z urodzenia i wyboru), spotykają się w Pobierowie, pod koniec lata, z okazji pierwszego spotkania autorskiego jednej z nich. Przygotowania, niepokoje i obawy pisarza, w końcu spotkanie Halinki z czytelnikami, to początek opowieści. Potem jest czas na rozmowy i wędrówki po polskim wybrzeżu w okolicach Pobierowa, opowieści związane z tą miejscowością (dom Ewy Braun), ale również z innymi np. z Trzęsaczem. Korzystanie z końcówki lata nastraja wakacyjnie, ale bliskość jesieni składnia do wspomnień. W gawędach o pobytach w innych miejscach w kraju (np. Zakopane) i za granicą (np. Paryż, Wenecja, Nicea) przeplatają się wrażenia z podróży, ciekawostki o miejscach i ludziach. Do każdej z nich dopasowana jest potrawa z danego regionu, z podanym przepisem – prostym i szybkim w wykonaniu.

Treść jest opatrzona satyrycznymi rysuneczkami np. dań, w stylu jaki prezentuje okładka.

***

Pierwsza opinia:

Przypadek sprawił, że kiedy kończyłam czytać książkę „Apetyt na życie” usłyszałam w radiu wspaniałą piosenkę „Pięknie żyć” w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego. 

Pięknie żyć - znaczy kochać świat
Pięknie żyć - tak jak żyje ptak
Pięknie żyć - tańczyć tak jak wiatr

Słowa refrenu pasowały jak ulał do przeczytanej, przepojonej radością życia książki, ukazującej jak cieszyć się z normalnych codziennych zdarzeń. Książki, będącej jednocześnie receptą na spełnione życie.

Autorki Agnieszka Kazała i Halina Kowalczuk nie są debiutantkami. Agnieszka Kazała nie tylko pisze dla wymagającej grupy odbiorców, jakimi są dzieci, ale również maluje, tworzy grafiki i rysunki do książek. Wydała kilka pozycji takich jak: „Nietoperz Leon”, „Kram z marzeniami”, „Pieszki Agnieszki” i „Zegar z Miaukułką”.

Debiutem literackim Haliny Kowalczuk była powieść dla dorosłych „Chata pod jemiołą”. Kolejne jej książki to: „Leśny dworek”, „Dwie Anny”, „Dwórka królowej”. Autorka kocha morze, góry, uwielbia powieści historyczne i zwierzęta.

Pisarki postanowiły połączyć siły i stworzyć coś wspólnie. I tak powstała pełna humoru, napisana z dystansem do siebie książka „Apetyt na życie”.

Bohaterki powieści - dwie przyjaciółki Halinka (mieszkanka Pobierowa) i Aga (Warszawianka) spotykają się w Pobierowie z okazji wieczoru autorskiego Halinki. Kilka dni urlopu pod koniec lata upływa na gawędach, spacerach i wspomnieniach z odwiedzanych miejsc w kraju i za granicą. Obie panie uwielbiają zwiedzać ciekawe zakątki, obserwować ludzi i wynajdować historyczne ciekawostki. Halinka lubuje się w krajowych wędrówkach, Aga oprócz naszych rodzimych miejsc zwiedza również Europę. Z każdej podróży przyjaciółki przywożą nie tylko masę wrażeń i zdjęć, ale także, ponieważ obie kochają dobrą kuchnię - przepisy kulinarne z odwiedzanych regionów. Podczas wspólnie spędzanego czasu dzielą się tymi doznaniami między sobą bardzo umiejętnie i barwnie, iż czytelnikowi zdaje się, że przemierza wraz Haliną i Agą wszystkie te niezwykłe miejsca. Odwiedzane zakątki są opisane tak realistycznie, że wydają się być kolorowymi pocztówkami przysyłanymi z Pobierowa, Zakopanego, Karpacza, Paryża, Barcelony, Wenecji, czy Nicei. Przyjaciółki w swoich wspomnieniach przytaczają proste i łatwe w przygotowaniu przepisy na pyszne potrawy, które sprawiają, że czytelnik czytając opis wykonania podlaskich kartaczy, placka po węgiersku, czy sernika wiedeńskiego ma ochotę natychmiast spróbować tych specjałów.

Autorki pokazują w swojej książce jak cieszyć się z każdego zdarzenia, które każdy z nas widzi wokół siebie tysiące razy: zielone drzewa, barwne kwiaty, śpiewające ptaki, wieczorne morze itp. Wszystko może być powodem do radości i uśmiechu. Najważniejsze żeby po prostu nie przechodzić wobec tego obojętnie i potrafić cieszyć się każdą chwilą życia.

„Apetyt na życie” to książka ukazująca, co można zrobić, żeby życie nie przeciekało między palcami, by było przyjemniejsze i jaśniejsze. Napisana lekko z dozą humoru, wesołymi dialogami, pełna optymizmu i radości życia. Polecam wszystkim lubiącym podróże, śmiech i dobrą kuchnię.

Danuta Baranowska, magazyn „Życie i pasje”

***

Wsiąść do pociągu byle jakiego... „ - tak śpiewała Maryla Rodowicz, a piosenka ta towarzyszy mi za każdym razem, gdy zaglądam do tej pozycji. To książka wyjątkowa pod każdym względem. Cenię sobie takie opowieści, bo pokazują nam podróże – te małe, ojczyste i duże, zagraniczne – z zupełnie innej strony. Autorki, prywatnie przyjaciółki, opowiadają o swoich wojażach od strony organizacyjnej. Jak się okazuje, te przygotowywane przez agencje turystyczne nie zawsze są zbieżne z kolorowymi fotografiami ze stron biuletynów.

Aga, to miłośniczka wypraw dalekich. Halinka, niekoniecznie. Książka jest spojrzeniem na podróże z wielu stron, ale przede wszystkim w sposób żartobliwy, z humorem. Czytając ją uśmiech nie schodził mi z twarzy. Oprócz opowieści o weneckich uliczkach, czy paryskich przygodach pod Wieżą Eiffla, znajdziecie tu smaczne przepisy na ulubione dania autorek, autorskie, bądź te podpatrzone. Tu wszystko kipi zapachami, smakami i podróżniczymi zakamarkami. Polecam, bardzo! Agnieszka Krizel, blog Nietypowe recenzje

***

Więcej recenzji:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/307503/apetyt-na-zycie

Opinie

Napisz opinię

Apetyt na życie

Apetyt na życie

Dwie przyjaciółki: Halinka (mieszkanka Pobierowa) i Aga (Warszawianka z urodzenia i wyboru), spotykają się w Pobierowie, pod koniec lata, z okazji pierwszego spotkania autorskiego jednej z nich. Przygotowania, niepokoje i obawy pisarza to dopiero początek opowieści. Nikt tu nie ginie i nie usycha z tęsknoty, ale jest bardzo ciekawie.

Napisz opinię